Zadzwoń do nas: 77 455 55 46    E-mail: parafia@ppp.opole.pl

CO TO ZA WSPÓLNOTA O NAZWIE 13 SREBRNA?

13 Srebrna to grupa pielgrzymkowa z parafii Przemienienia Pańskiego, uczestnicząca w corocznej Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę. Może do niej dołączyć każdy, kto chce wziąć udział w pielgrzymce – najbliższa odbędzie się w dniach od 14 do 19 sierpnia 2023 roku. 13 Srebrną poprowadzą ks. Tomasz Szczeciński, ks. Tomasz Łuczkowski i ks. proboszcz Grzegorz Rencz..

Czym jest piesze pielgrzymowanie?
Piesza pielgrzymka na Jasną Górę to sześciodniowe rekolekcje w drodze, w czasie których znajdujemy miejsce na modlitwę, śpiew, wsłuchanie się w konferencje tematyczne, a przede wszystkim na codzienne spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Pielgrzymka jest pięknym czasem spędzanym z Bogiem spotykamy w drugim człowieku.
Pielgrzymka opolska składa się z pięciu strumieni, które w różnych dniach wyruszają z Opola, Raciborza, Nysy, Głubczyc i Kluczborka, by spotkać się na trasie i w sobotę rano razem wejść na Jasną Górę. 13 Srebrna idzie w strumieniu opolskim, który wyrusza, pobłogosławiony przez księdza biskupa, sprzed kościoła św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej w poniedziałek 14 sierpnia 2023 r.

Ile muszą przemaszerować pielgrzymi?
Trasa, którą pokonuje 13 Srebra liczy ok. 150 km, które rozłożone są na sześć dni drogi. Jedne etapy liczą kilkanaście kilometrów, inne troszkę ponad 30. Pierwszego dnia pielgrzymi dochodzą do Kamienia Śląskiego, drugiego – do Kadłubca, trzeciego – do Zawadzkiego, czwartego – do Ciasnej, piątego – do Wręczycy, a szóstego ok. godz. 9.00 wchodzą na Jasną Górę.
Etapy pokonywane każdego dnia podzielone są na odcinki o długości od 5 do 9 km, między którymi grupa zatrzymuje się na postój. Jedne przerwy są krótsze, ok. 15-20 minut, natomiast dłuższe są postoje obiadowe.

Czy pielgrzymi sami muszą zadbać o posiłki?
W poniedziałek pielgrzymi 13 Srebrnej są goszczeni zupą przez parafian z Kosorowic, natomiast w ostatnich latach w środę przez parafian z Piotrówki (zupa, ciasto, napoje). We wtorek jest możliwość wykupienia obiadu w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny, natomiast w czwartek oraz piątek zupa dla pielgrzymów przywożona jest z Opola. Często, ale nie zawsze, pielgrzymi mogą liczyć na gościnę mieszkańców, u których nocują, a także np. na środowe śniadanie na postoju w Dolnej, które jest chwalone jako bardzo obfite, czy na kawę w okolicach Strzelec Opolskich. O resztę posiłków trzeba zadbać samemu.

Gdzie śpią pielgrzymi?
Pielgrzymi o nocleg proszą mieszkańców miejscowości, w których się zatrzymują. Można również zdecydować się na zabranie namiotu. Wówczas trzeba pamiętać o ciut wcześniejszej pobudce, by zdążyć go złożyć przed wyruszeniem w dalszą drogę.

Codziennym punktem dnia na pielgrzymim szlaku jest Eucharystia, na którą oczywiście zaproszeni są również duchowi pielgrzymi, mający możliwość dojechania do „13 Srebrnej”. Gdzie będą odprawiane Msze Święte?
W poniedziałek pielgrzymi 13 Srebrnej uczestniczą w Mszy św. w parku przed Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz w nabożeństwie wieczornym w kościele parafialnym w Kamieniu Śląskim. We wtorek Msza św. odprawiana jest o 14.00 w grocie lurdzkiej na Górze św. Anny. W środę pielgrzymi uczestniczą w przedpołudniowej Mszy św. w kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, a dzień kończą nabożeństwem wieczornym w kościele Świętej Rodziny w Zawadzkiem. W czwartek Eucharystia odprawiana jest rano na polanie w okolicach Pietraszowa, a nabożeństwo w kościele parafialnym w Ciasnej, gdzie w piątek dzień rozpoczyna Msza św. W sobotę uroczysta Eucharystia przed Szczytem Jasnogórskim, koncelebrowana przez biskupa opolskiego.

Co trzeba zabrać? Czy bagaż trzeba nieść?
Bagaż, czyli rzeczy potrzebne w czasie pielgrzymki, dzielimy na dwie części: plecak podręczny, który cały czas niesiemy oraz plecak, torbę lub walizkę, która jest dowożona do miejscowości noclegowych (za co uiszcza się jednorazową opłatę). Należy pamiętać o zabraniu: różańca, wygodnych, sprawdzonych butów do chodzenia i obuwia zamiennego (klapek, sandałów czy tenisówek, które będzie można założyć wieczorami, by stopy odpoczęły); okrycia przeciwdeszczowego; czapeczki, chustki bądź kapelusika, który ochroni głowę przed słońcem; kremu z filtrem przeciwsłonecznym; zażywanych leków, a także tabletek na przeziębienie, ból głowy czy brzucha; bandaży, plastrów, zasypki przy odparzeniach; karimaty, na której można usiąść bądź położyć się w czasie postojów, a także kubka lub garnuszka na zupę i łyżki. Pamiętaj o godnym stroju, pielgrzymka nie jest wycieczką turystyczną, stąd bluzeczki na ramiączkach czy zbyt krótkie spodenki powinno się zostawić w domu.


13 SREBRNA NARODZIŁA SIĘ W 1980 r.

I Piesza Pielgrzymka Opolska odbyła się w 1977 r., gdy w katedrze opolskiej odbywały się uroczystości konsekracji biskupiej nowego ordynariusza bp. Alfonsa Nossola. Około 500 pielgrzymów z całej diecezji w trzech grupach, umownie nazwanych „A”, „B” i „C”, zatem dorośli, młodzież i młodsza młodzież, przez 4 dni zmierzało na Jasną Górę pod przewodnictwem m.in. ks. Edmunda Cisaka. Trasa, licząca 108,5 km, prowadziła przez Grodziec, Zborowskie i Kalej.

W kolejnym roku, przygotowania do pielgrzymki były zakrojone na szerszą skalę, opracowano program formacyjny, zorganizowano ciepłe posiłki, noclegi, a także służbę medyczną. 17 sierpnia 1978 r. sprzed kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła w Opolu na pątniczy szlak wyruszyło 1500 osób, w grupach: pomarańczowej, zielonej, brązowej, amarantowej, fioletowej i niebieskiej.

W 1979 r. wydłużono trasę o jeden dzień marszu (łącznie 123 km), wprowadzając nocleg w Zawadzkiem.

W 1980 r. na szlaku po raz pierwszy pojawiła się grupa srebrna, trzynasta grupa pielgrzymkowa, będąca wspólnotą akademicką, prowadzona przez br. Norberta Sojkę. Pozostałe grupy IV Pieszej Pielgrzymki Opolskiej to: żółta, zielona jasna, brązowa, niebieska ciemna, czerwona jasna, pomarańczowa, fioletowa, popielata, zielona ciemna, czerwona ciemna, malinowa, niebieska jasna. Pątnicy wyruszyli 5 sierpnia. Noclegi były w miejscowościach: Grodziec, Zawadzkie, Zborowskie i Kalej.

Rok później w V Pieszej Pielgrzymce Opolskiej wędrowało 7000 osób, podzielonych na 13 grup. Zatem ruch pielgrzymkowy kwitnął. W 1982 r. pątników było już ok. 15 000. Był to rok jubileuszowy 600- lecia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, ale także trudnej sytuacji polityczno-społecznej w naszym kraju. Ze względu na wzrost liczebny wiernych, przeorganizowano grupy pielgrzymkowe. Powstały cztery główne grupy z sześcioma podgrupami kolorowymi i „13 srebrną” jako oddzielną grupą akademicką. W każdej podgrupie było ok. 500 osób.

W 1984, 1985 i 1986 r. „13 srebrną” prowadził ks. Stanisław Dworzak, wikary z parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu i duszpasterz akademicki w DA Cegielnia. Do grupy akademickiej dołączali parafianie z ZWM-u. W 1987 r. i 1988 r. przewodnikiem „13 srebrnej” został ks. Kazimierz Wolsza, który od 1986 r. przejął obowiązki duszpasterza akademickiego w Cegielni.

Od 1989 r. pielgrzymkę opolską prowadzi ks. Marcin Ogiolda. Zastąpił on ks. Edmunda Cisaka, który ze względów zdrowotnych poprosił biskupa ordynariusza o zwolnienie z obowiązków. Na życzenie bp Alfonsa Nossola zmieniono trasę pielgrzymki tak, by przebiegała przez sanktuaria ziemi opolskiej: Kamień Śląski i Górę św. Anny, co o jeden dzień wydłużyło pątniczy szlak.

W XIV Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę, która odbyła się od 20 do 25 sierpnia 1990 r., w „13 srebrnej” zgromadziło się 295 osób, które ku Czarnej Madonnie poprowadził ks. Tadeusz Muc, wikary parafii Przemienienia Pańskiego i duszpasterz akademicki DA Cegielnia.

Jubileuszowa, piętnasta pielgrzymka w sierpniu 1991 r. szła dwa razy na Jasną Górę. W pierwszej, która sprzed kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła wyruszyła 9 sierpnia, szła młodzież zdążająca na spotkanie z Janem Pawłem II w ramach VI Światowego Dnia Młodzieży. Była to krótsza trasa, prowadząca przez Grodziec, a w „13 srebrnej” pokonało ją 400 pielgrzymów. Druga pielgrzymka szła od 19 do 24 sierpnia.

Od 17 do 22 sierpnia 1992 r. trwała XVI Opolsko-Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, przebiegająca pod hasłem „Chrześcijańska dojrzałość i apostolska gorliwość w mocy Ducha Świętego”. „13 srebrną” prowadził ks. Jerzy Niedzielski.

Poczynając od 1994 r. opolski strumień pielgrzymki formował się przed kościoła św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej.

„13 srebrną” w roku 2004 prowadził ks. Ireneusz Foszczyński, w latach 2005-2007 – ks. Marian Bednarek, w roku 2008 – ks. proboszcz Tadeusz Muc, a w latach 2009 i 2010 – ks. Marek Sobotta.

Oprac. na podstawie historii pielgrzymowania opolskiego spisanej przez ks. Bernarda Kotulę i ks. Marcina Ogioldę oraz zapisów kroniki parafialnej


DUCHOWE PIELGRZYMOWANIE CZYLI IŚĆ, ZOSTAJĄC W DOMU

Srebrna 13 wyrusza na pielgrzymi szlak, by przez 6 dni przeżywać swoiste rekolekcje w drodze ku Jasnej Górze. Wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli podjąć tej drogi, zachęcamy do duchowego włączenia się w pielgrzymowanie, by każdy dzień przeżywali w konkretnej, wybranej przez siebie intencji (wynagradzającej, błagalnej, czy dziękczynnej), by uczestniczyli w Eucharystii, która stanowi centrum każdego dnia pielgrzymki, by przyjmowali Komunię Świętą (lub pomodlili się wzbudzając w sercu pragnienie przyjęcia Pana Jezusa w Komunii Świętej Duchowej, jeśli nie mogą przystąpić do stołu Pańskiego).

Ponadto Duchowi Pielgrzymi mogą realizować dowolne i dodatkowe postanowienia (modlitwa: różaniec, Anioł Pański, czytanie Pisma Św., adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego; praktyki ascetyczne: post, wyrzeczenie; pomocy osobom potrzebującym oraz innych form miłości bliźniego). Każdy z Duchowych Pielgrzymów może ofiarować swoją spowiedź, cierpienia i codzienne prace w intencji pielgrzymki oraz swojego pielgrzymowania. Zachęcamy również, w miarę możliwości, do udziału w Mszy św. w Kamieniu Śląskim – w poniedziałek o godz. 17.00, na Górze św. Anny – we wtorek o godz. 14.00, a przede wszystkim na Jasnej Górze – w sobotę.

Duchowe Pielgrzymowanie zależy od samych pielgrzymów duchowych, zatem wśród wymienionych powyżej propozycji form Duchowego Pielgrzymowania każdy z Was niech wybierze te odpowiednie dla siebie. Niemniej wszystkich Was zachęcamy do codziennego odmawiania Modlitwy Duchowego Pielgrzyma i rozważania tematów przypisanych poszczególnym dniom pielgrzymki, które podane są w Karcie Duchowego Pielgrzyma.

MODLITWA DUCHOWEGO PIELGRZYMA

Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze, ofiaruję ten dzień w intencji /wymień intencję/. Oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu. Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia i ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjedzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny. Amen