We wtorek, 10 maja podczas uroczystej Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 16.00, młodzież z III klas gimnazjum przyjęła sakrament namaszczenia Duchem Świętym. Szafarzem sakramentu był biskup Rudolf Pierskała (zdjęcia z uroczystości - ZOBACZ).
– Będę przywoływał Ducha Świętego. Otrzymacie Go – bp Rudolf Pierskała zapewniał w homilii tuż przed udzieleniem sakramentu bierzmowania. Biskup podkreślał, jak ważne jest, by znać daty swojego chrztu, I Komunii św. i bierzmowania, ponieważ te wydarzenia są ważnymi krokami w rozwoju życia wiarą.
Bp Pierskała wyjaśniał kandydatom, jak ważne jest przyjęcie z wiarą sakramentu. – Łatwiej wypowiedzieć jest formułę chęci przyjęcia sakramentu, zapewnienia o życiu według zasad wiary, a znaczenie trudniej jest przenieść to zapewnienie do codziennego życia – podkreślał mówił biskup, zachęcając do wzbudzenia w sobie szczerego pragnienia otrzymania daru Ducha Świętego. – Aby przyjęty sakrament bierzmowania stał się on nowym otwarciem w waszym życiu, a nie zakończeniem edukacji religijnej czy uroczystym pożegnaniem z Kościołem – dopowiadał.
Biskup mówił również o znaczeniu dobrych gestów, nie tylko w liturgii, ale przede wszystkim w życiu rodzinnym, w codzienności. Podkreślał, że dobrymi gestami można wiele wyrazić: miłość, życzliwość, wsparcie, troskę, współczucie w chwilach trudnych. – Wiara rodzi się ze słuchania, z oglądania, ale też jest i trzeci sposób – dotyk. Tak, jak Pan Jezus powiedział do św. Tomasza, by dotknął jego ran i nie był niedowiarkiem. Wiara rodzi się też z dotyku. Zatem słowo, obraz, gest – wyjaśniał biskup, zachęcając kandydatów, by po powrocie do domów poprosili swych rodziców o gest błogosławieństwa.
Z kolei świadków bierzmowania biskup zachęcał do dobrego gestu, jakim będzie uściśnięcie ramienia kandydatów podczas przyjmowania sakramentu. – Za tym gestem musi pójść wasza wiara, modlitwa za bierzmowanego i duchowe wsparcie dla niego. Rola świadka jest duchową relacją – tłumaczył bp Pierskała.